Jak wybrać fotografa ślubnego ?

Jak wybrać fotografa ślubnego ?

Czym się kierować przy wyborze dobrego fotografa ślubnego ?

Jaki zakres usług wybrać ?

Chwile zatrzymane w kadrach mają być pamiątką z Waszego ślubu. Nie chcąc aby potem wylądowały głęboko w szufladzie trzeba znaleźć na prawdę dobrego fotografa. Z pozoru wydaje się rzeczą prostą – w internecie jest mnóstwo ofert fotografów ślubnych, wystarczy w google choćby wpisć „fotografia ślubna Kraków” a pojawi się mnóstwo ofert fotografów którzy chętnie przyjadą do waszej miejscowości zrealizować reportaż Waszych marzeń.

%fotografia ślubna%

Od czego zacząć poszukiwania ?

Od poleceń – czyli rozpytywanie znajomych o fotografa czy mogą kogoś polecić. Oczywiście każdy ma inny gust, często też zdjęcia sprzed kilku czy kilkunastu lat, które mają nasi znajomi niekoniecznie mogą nam przypaść do gustu i tu dochodzimy do najistotniejszej kwestii portfolio.

Portfolio ślubne

W mojej opinii najistotniejszą rzeczą jest aby zdjęcia podobały się Wam. Nie rodzinie znajomym tylko właśnie Wam. Dlatego zanim zaczniecie umawiać się z fotografami obejrzyjcie dokładnie portfolio.

Oprócz walorów estetycznych na co zwrócić uwagę:

Ilość i różnorodność zdjęć – czy są to zdjęcia jednej pary z tej samej lub podobnej sesji

fotograf może mieć skromne doświadczenie lub być początkującym w branży.

Czy fotograf ma w swoim portfolio całe reportaże pokazujące że dobrze radzi sobie nie tylko w jasnych kościołach ale w trudniejszych miejscach

%fotografia ślubna%

Oferta na fotografię ślubną

Przed wyborem dobrze jest zastanowić się czego od fotografii ślubnej oczekujemy.

Czy chcemy całodziennego reportażu od przygotowań do ślubu po zabawę oczepinową czy bardziej skłaniamy się w kierunku krótkiej relacji z ceremonii ślubnej i kilkudziesięciu zdjęć grupowych.

Co z sesją ślubną – czy chcielibyśmy aby odbyła się tego samego dnia co wesele czy też wolelibyśmy udać się na nią w innym dniu czy nawet pojechać gdzieś w wymarzone miejsce.

W jakiej formie chcemy dostać zdjęcia. Tylko podstawowej pendrive albo przesył plików przez internet czy bardziej skłonni jesteśmy zdecydować się też na tradycyjny album czy też fotoksiążkę.

Co zawiera oferta. Z pozoru oferty fotografów mogą wydawać się podobne ofertę zawsze przeglądajmy w oparciu o nasze oczekiwania, gdyż z pozoru korzystna oferta pod dodaniu ważnych dla nas elementów jak sesję zdjęciową w innym dniu może okazać się droższa niż konkurencji.

Ja w swojej ofercie prezentuję trzy podstawowe warianty, które można modyfikować w zależności od potrzeb. Również w kwestii albumów i fotoksiążek jestem elastyczny gdyż różni ludzie mogą oczekiwać odmiennych produktów różniących się materiałami i ceną

fotografia ślubna

Osobowość fotografa

Nie każda osoba z każdym się doskonale zrozumie. Współpraca jest podstawą udanych zdjęć dlatego dobrze jest wyczuć czy z daną osobą dogadamy. Nawet krótka rozmowa przez telefon powinna nam dać sygnały czy współpraca będzie układać się pomyślnie.

Termin ślubu

Oczywiście jest to bardzo ważny aspekt gdyż dobry fotograf gdy ma już termin zajęty się nie rozdwoi może najwyżej wysłać nam na reportaż ślubny swojego kolegę. Istotne jest również czy podpisujemy umowę z firmą czy osobą fizyczną gwarantująca wykonanie usługi samodzielnie. Wtedy mamy pewność, że styl fotografii prezentowany w portfolio fotografa będzie również zrealizowany na naszym zleceniu.

fotografia ślubna Kraków

Cena fotografii ślubnej

Cena – Jak mówią starzy handlarze najtańsze i najdroższe oferty dobrze jest odrzucić chyba że rezerwujemy termin w ostatniej chwili i za wiele ofert nie dostaliśmy

Aby wybór był większy warto o fotografie ślubnym pomyśleć wcześniej z co najmniej kilkomiesięcznym a nawet rocznym wyprzedzeniem.

Dobrze jest też wybrać fotografa z niezbyt dalekiej odległość od miejsca wesela aby nie pojawiły się dodatkowe koszty jego dojazdu i noclegu. Czyli dobrze by było wybrać w Małopolsce czy na Śląsku fotografa z Krakowa a nie np z Gdańska

fotograf na ślub

Podpisanie umowy

Można spotkać się i podpisać umowę ślubną z fotografem osobiście, można tez umowę zawrzeć przez internet. Ja jestem elastyczny i preferuję obydwie formy załatwienia formalności.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *